بزن بریم

هیچ محصولی در سبد خرید نیست.

آموزش تغییر دسته پیشفرض و اولیه وردپرس

تغییر دسته پیشفرض

وردپرس نوشته‌هایی که دسته ندارند را به «دسته بندی نشده» منتقل می‌کند. تغییر دسته پیشفرض وردپرس بسیار آسان است و از اشتباهات احتمالی نیز جلوگیری می‌کند.

دسته‌بندی‌ها نوعی طبقه‌بندی هستند، که سیستم مدیریت محتوای (CMS) وردپرس از آن‌ها برای کمک به کاربران و سازمان‌دهی کردن پست‌ها استفاده می‌کند. دسته‌بندی‌ها خصوصاً در سایت‌های وبلاگی و سایت‌هایی که محتوا و مقالات بی‌شماری ارائه می‌کنند، نقش ویژه‌ای دارد.

در وردپرس از همان ابتدای نصب و راه‌اندازی، دسته پیشفرضی با عنوان دسته‌بندی نشده تعریف شده است. خیلی از کاربران تمایل دارند که نام این دسته را ویرایش کنند و یا آن را به صورت کلی حذف کنند.

دسته‌ها و برچسب‌ها دو روش طبقه‌بندی محتوا و مطالب در وردپرس هستند که به صورت پیشفرض در این CMS قرار داده ‌شده‌اند. هر محتوا یا مطلبی که در سایت وردپرسی درج می‌شود باید حداقل در یک دسته قرار بگیرد.

در صورتی که کاربر هنگام نگارش محتوا فراموش کند آن را در دسته‌بندی قرار دهد، خود وردپرس به صورت پیشفرض مطلب درج شده را در دسته‌ای تحت عنوان «دسته‌بندی نشده» قرار می‌دهد.

آموزش تغییر دسته پیشفرض در وردپرس

در حالت کلی دو روش برای تغییر دسته پیشفرض وردپرس وجود دارد:

1. تغییر دسته پیشفرض وردپرس به یک دسته جدید

کاربران وردپرس در حالت عادی می‌توانند با مراجعه به داشبورد وردپرس و بخش نوشته‌ها، وارد تنظیمات دسته‌ها شوند و از آنجا هر دسته‌ای را که خواستند حذف کنند.

اما برای حذف دسته پیشفرض نمی‌توانید از این طریق عمل کنید. برای این کار لازم است که ابتدا دسته پیشفرض وردپرس را به دسته دیگری تغییر دهید، سپس دسته قبلی را حذف کنید.

برای تغییر دسته پیشفرض وردپرس مراحل زیر را طی کنید:

  1. وارد صفحه ادمین شوید.
  2. از منوی سمت راست بر روی گزینه نوشته‌ها (Post) و سپس دسته‌ها (Categories) کلیک کنید.
  3. یک دسته جدید اضافه کنید که به عنوان دسته پیشفرض مورد استفاده قرار گیرد.
  4. صفحه تنظیمات را از منو سمت راست انتخاب کنید و وارد گزینه نوشتن شوید.
  5. با استفاده از منوی drop down دسته Uncategorized یا دسته‌بندی نشده را به دسته جدید تغییر بدهید
  6. تغییرات را ذخیره کنید تا دسته جدید به دسته پیشفرض شما تبدیل شود.

بعد از آنکه تغییرات را اعمال و ذخیره کردید، وردپرس این دسته را به عنوان دسته پیشفرض در سایت لحاظ می‌کند. در نتیجه اگر دسته مطلب را مشخص نکنید، مطلب به شکل خودکار به این دسته منتقل می‌شود. اکنون می‌توانید دسته قبلی که «دسته‌بندی نشده» نام دارد را حذف کنید.

2. تغییر نام دسته پیشفرض Uncategorized

اگر نمی‌خواهید از راه بالا استفاده کنید، می‌توانید به سادگی نام دسته پیشفرض را به دسته مورد علاقه خود تغییر دهید. برای ویرایش دسته پیشفرض باید از قسمت داشبورد وردپرس وارد بخش نوشته‌ها شوید و روی دسته‌ها کلیک کنید.

بعد از آنکه وارد دسته‌ها شدید، در زیر دسته «دسته‌بندی نشده» روی گزینه ویرایش کلیک کنید. زمانی که دکمه ویرایش را زدید می‌توانید عنوان، نامک و توضیحات دسته پیشفرض را مطابق میل خودتان تغییر دهید.

در صورتی که سایت وردپرسی هنوز راه‌اندازی نشده باشد و یا آنکه در موتورهای جستجو ایندکس نشده باشد، به راحتی می‌توانید نامک دسته پیشفرض را تغییر دهید.

اما اگر سایتی از قبل راه‌اندازی شده باشد، تغییر دادن نامک باعث ایجاد خطای 404 می‌شود که به سئو سایت لطمه خواهد زد. در چنین مواقعی بهتر است از راهکار بالا استفاده کنید یا اینکه صفحه قدیمی را به صفحه جدید ریدایرکت کنید.

نتیجه گیری

تغییر دسته پیشفرض به یکی از دسته‌های پرکاربرد سایت، می‌تواند روند کاری شما را ساده‌تر کند. اما تغییر آدرس دسته پیشفرض باعث می‌شود که بسیاری از کاربران قدیمی شما با صفحه ۴۰۴ روبرو شوند و بدون رسیدن به صفحه مورد نظر خود از سایت خارج شوند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *